2019.08.09 godz. 15:45 Ząbkowice Śląskie, Dolnośląskie

Czy faktycznie ( art.150 KC) sąsiad, na grunt którego zwisa kilka gałęzi z moich drzew może MNIE obciążyć kosztami wynajęcia firmy, która je obetnie?

Wyjaśnienie sytuacji

Na mojej działce rosną drzewa. Parę gałęzi zwiesza się u sąsiada. On wzywa mnie do usunięcia ich w ustalonym terminie, pod groźbą zatrudnienia dowolnej firmy i obciążenia mnie rachunkiem. Te 'zwisy' w żaden sposób nie zagrażają sąsiadowi, ani nie utrudniają korzystania w jego nieruchomości. Ja odmawiam wycinki aby niepotrzebnie drzew nie masakrować, tym bardziej, że sąsiad opala dom węglem, czym niesamowicie zatruwa nam powietrze.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Paweł Stępniak

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2019 23:59

Niestety, zgodnie z art. 150 KC sąsiad, po wyznaczeniu Panu odpowiedniego terminu do usunięcia gałęzi przechodzących na jego działkę, może samodzielnie je usunąć. Ustawa nie mówi, kto powinien ponieść koszty usunięcia gałęzi lub owoców, w doktrynie jednak dominuje pogląd, że sąsiad może domagać się od Pana zwrotu poniesionych kosztów, których konieczność poniesienia wynikła z naruszenia jego własności. Notabene ma Pan możliwość dochodzenia swojego prawa do czystego powietrza m.in. poprzez złożenie powództwa negatoryjnego przeciwko sąsiadowi z § 2 art. 222 kodeksu cywilnego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 84% uznało tę odpowiedź za pomocną (39 głosów)