2020.02.07 godz. 08:18 Lubin, Dolnośląskie

Czy firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać ode mnie zgodnie z art 156 i 175 KRIO jako prawnego opiekuna postanowienia sądu o zgodę na wykup polisy ?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja 80 letnia mama jest ubezwłasnowolniona postanowieniem sądu i leży 6 lat w szpitalu w ostatnim stadium Alzheimera. Jako opiekun prawny chcę zlikwidować niewielką polisę ubezpieczeniową na nią ,która utraciła przez kilkanaście lat połowę wartości. Środki są potrzebne na bieżącą pielęgnację mamy na oddziale szpitalnym. Firma ubezpieczeniowa nie chce dokonać likwidacji polisy i przywołuje w/w art. KRIO żądając postanowienia sądu. Czy słusznie? Zapisy w art. dotyczą osob małoletnich.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2020 11:15

Art. 156 krio dotyczy małoletnich, ale art. 175 krio nakazuje stosowanie przepisów dotyczących małoletnich także w przypadku opieki nad osobami ubezwłasnowolnionymi. Moim zdaniem żądanie przedstawienia zezwolenia sądu na dokonanie likwidacji polisy jest jak najbardziej uzasadnione.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)