2020.01.29 godz. 12:19 Kielce, Świętokrzyskie

czy komornik może zająć całą trzynastą pensję

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuję w szkole na pełnym etacie , umowa o pracę na czas nieokreślony.Moje pobory są objęte zajęciem komorniczym , czy zakład pracy musi przekazać komornikowi 100% pensji tzw. trzynastki?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sty 2020 22:32

Jeśli potrącenie jest z tytułu alimentów to zgodnie z art. 87 §5 kodeksu pracy (Dz.U.2019.1040) tzw. trzynastka jest dodatkowym wynagrodzeniem rocznym i podlega potrąceniu w pełnej wysokości. Z kolei jeśli tytułem potrącenia są zajęcia inne niż alimentacyjne kwotę wynagrodzenia miesięcznego i trzynastki sumuje się i potrąca do wysokości 1/2 wynagrodzenia, zachowując minimalne wynagrodzenie. W obydwu przypadkach potrącenia odbywają się w kwocie netto po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)