2019.02.06 godz. 14:45 Poznań, Wielkopolskie

Kontrola ZUS na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży...

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem aktualnie w 6. miesiącu ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim od 3-go miesiąca. Zwolnienie lekarskie mam wystawione z adnotacją, że mogę chodzić. Niedawno podczas mojej nieobecności w domu (wyszłam po zakupy) próbowały mnie odwiedzić dwie panie z ZUS z zamiarem kontroli- o czym poinformowała mnie mieszkająca z nami moja mama. W związku z tym, że mnie nie zastały otrzymałam powiadomienie o konieczności udania się do siedziby ZUS celem złożenia wyjaśnień. Czy w te sytuacji może zostać cofnięty mi zasiłek chorobowy? Czy konieczne jest przedstawienie jakiś dodatkowych dokumentów celem udowodnienia, że byłam w sklepie, np. paragon? Czy muszę argumentować to, że wyszłam na chwilę z domu? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2019 11:51

Dzień dobry, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie po uwzględnieniu wszystkich okoliczności danej sprawy. Jednakże jeżeli przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim i nie ma na nim adnotacji, że musi Pani leżeć, a w czasie Pani nieobecności Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjdzie na kontrole i Pani nie zastanie to zwykle proszą tylko o wyjaśnienia w konkretnym terminie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (5 głosów)