2019.12.19 godz. 21:13 Elbląg, Warmińsko-mazurskie

Czy pracownik, który chce podjąć się pracy na cały etat musi być dyspozycyjny obowiązkowo w weekendy?

Wyjaśnienie sytuacji

Uczę się zaocznie i pracuję na 3/4 etatu, jednak godzinowo, robię prawie tyle, co za caly (np. W listopadzie miałam 158 godzin). Stwierdziłam, że bardziej opłaca się cały etat, ponieważ jest wyższe wynagrodzenie oraz przysługuje mi więcej urlopu. Przeprowadziłam rozmowę z kierownikami: jeden nie robił problemu, tylko powiedział, że zobaczy czy jest potrzebny pracownik na cały etat, z kolei drugi odesłał mnie z kwitkiem, że, żeby dostać cały etat muszę poświęcić weekendy i być wtedy dyspozycyjna. Czy faktycznie muszę zgodzić się na pracę w weekendy, żeby dostać cały etat?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Gru 2019 14:25

A czy praca jest wykonywana w weekendy? Wynika to z rozkładów pracy u danego pracodawcy? Ewentualnie czy jest konieczność np. pełnienia dyżurów domowych w weekendy? Jeśli nie, to nie widzę podstaw do żądania dyspozycyjności w weekendy. Na podstawie informacji zawartej w pytaniu trudno precyzyjniej się wypowiedzieć.