2019.11.23 godz. 11:59 Wrocław, Dolnośląskie

Czy słuzebność przejazdu i przechodu przez zasiedzenie można wytyczyć jej granice i utwardzić na całej szerokości ?

Wyjaśnienie sytuacji

mamy służebność z art 292, szer. pasa 3,5 m, miejscowośc Korczyna k. Krosna woj. Podkarpackie. Mamy dużą działkę z domem po Rodzicach. Służebnośc wywalczyliśmy w sądzie, ponieważ był to grunt szczepny i od lat tędy Rodzice przejeżdżali. Teraz chcemu podzielić grunt na działki/ znieść współwłasnośc z rodzeństwem i właściciel działki obciążonej chce zabronić przyszłym właścicielom, uważa że tylko osoby mieszkajace w tym domu mają prawo do przejazdu. Ponadto geodeta sadowy nie wytyczył w terenie granic zasiedzenia tylko na mapce stanowiacej załącznik do decyzji. Bardzo proszę o pilną odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lis 2019 09:35

Zgodnie z unormowaniem ustawowym „W razie podziału nieruchomości władnącej służebność utrzymuje się w mocy na rzecz każdej z części utworzonych przez podział; jednakże gdy służebność zwiększa użyteczność tylko jednej lub kilku z nich, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zwolnienia jej od służebności względem części pozostałych” (§ 1).Moją Państwo prawo doprowadzić drogę do stanu, w którym będzie przejezdna. Uprawniony do korzystania ze służebności może więc np. zlikwidować nierówności drogi, zasypać kałuże, dziury, utwardzić drogę, wysypać żwir. Natomiast innego rodzaju prace mogą być uznane za naruszenie prawa własności nieruchomości obciążonej i przekroczenie granic treści służebności drogowej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)