2020.01.24 godz. 09:48 Pabianice, Łódzkie

Czy we wniosku o uchylenie postanowienia o spadku trzeba wymienić wszystkich uczestników postępowania, którzy brali udział w rozprawie.

Wyjaśnienie sytuacji

Są dwa postanowienia o spadku po tej samej osobie z 1999 r. i 2015 r. Chcę złożyć wniosek o uchylenie post. z 2015 r. i mam kłopot jak to napisać, czy wymienić również wszystkich uczestników postępowania, czy wystarczy, że sama wystąpię do sądu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2020 10:17

Trzeba wskazać wszystkich zainteresowanych, czyli uczestników poprzedniego postępowania. Przecież takie uchylenie może mieć wpływ na ich prawa. Proszę też zwrócić uwagę na art. 679 kpc, który dotyczy zmian postanowień spadkowych:" ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność."
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)