2019.11.14 godz. 12:00 Gdańsk, Pomorskie

Porozumienie między pracodawcami

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry, Czy porozumienie zawarte między pracodawcami odnośnie przejścia pracownika z firmy X do firmy Y zwalnia pracodawce od zapłaty odprawy dla pracownika? Czy pracownik przechodzący do drugiej firmy powinien otrzymać świadectwo pracy ?czy możliwe jest przejście z urlopem do drugiej firmy ? Dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Lis 2019 13:45

Co do zasady, zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcami, dotyczące przejścia pracownika z jednego zakładu do drugiego jest dopuszczalne.Porozumienie nie stanowi jednocześnie odrębnego sposobu rozwiązywania dotychczasowego stosunku pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 31 stycznia 1977 r., sygn. akt I PRN 141/76 (OSNC 1977/8/147) „(...)zmiana pracy w wyniku porozumienia zakładów następuje wówczas, gdy porozumienie to jest połączone z rozwiązaniem stosunku pracy między pracownikiem i dotychczasowym zakładem pracy i nawiązaniem przez tego pracownika stosunku pracy z nowym zakładem prac
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)