2019.02.05 godz. 12:32 Warszawa, Mazowieckie

Dzień dobry proszę o informację odnośnie tego, co powinnam zrobić aby zgodnie z prawem móc udzielać korepetycji?

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałabym zacząć uczyć odpłatnie, tj. udzielać korepetycji w sposób legalny. Czy w moim przypadku konieczne jest założenie działalności gospodarczej czy mogę świadczyć moje usługi bez rejestracji firmy? Dotarły do mnie informacje, że od 2019 roku nie ma już konieczności zakładania działalności gospodarczej- jeśli tak to na jakich warunkach świadczy się wówczas usługi? Jak wygląda kwestia rozliczania podatków? Czy jest to uzależnione od dochodu miesięcznego? Czy dochód musi być stały co miesiąc? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2019 14:38

Dzień dobry, proszę zwrócić uwagę na art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym, osoba wykonująca działalność, której przychód z tej działalności nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w żadnym miesiącu nie ma obowiązku zakładania działalności gospodarczej. Brak zarejestrowanej firmy nie oznacza zwolnienia z opłacania podatku dochodowego. Tego typu zarobek stanowi bowiem przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)