2019.09.17 godz. 10:57 Lublin, Lubelskie

Koszt prowizji od pożyczki gotówkowej.

Wyjaśnienie sytuacji

Instytucja finansowa, w której wziąłem pożyczkę nie chce odliczyć mi kosztów prowizji przy wcześniejszej spłacie pożyczki. Twierdzą, że prowizja nie jest kosztem rozłożonym w czasie, więc nie podlega zwrotowi przy wcześniejszej spłacie. Powołują się na art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. Ja uważam, że w/w artykuł wręcz przeciwnie mówi o kosztach wcześniej poniesionych przez kredytobiorcę, które podlegają zmniejszeniu przy wcześniejszej spłacie. Proszę o opinię czy mogą w ten sposób postępować... Z góry Dziękuję. Tomasz.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Sławomir Kamrowski

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Wrz 2019 11:10

Dzień dobry, w ostatnim czasie wypowiadał się na ten temat TSUE i wskazał, że tak praktyka jest niezgodna z prawem. Szerzej opisała problem gazeta prawna https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1429749,wczesniejsza-splata-kredytu-zwrot-prowizji.html Problem był szeroko komentowany https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2366958,Wazny-wyrok-Trybunalu-Sprawiedliwosci-UE-dotyczacy-zwrotu-czesci-prowizji-i-oplat-przy-wczesniejszej-splacie-pozyczki
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)