2019.03.28 godz. 13:01 Wrocław, Dolnośląskie

Czy obywatel Niemiec nieposiadający podpisu elektr. musi ten podpis wyrobić,jeśli SF jest podpisane przez 2ego Prezesa- Polaka podpisem kwalifikowanym?

Wyjaśnienie sytuacji

Sp. z o.o. ma 2 prezesów zarządu - Polaka i Niemca. Każdy z nich jest uprawniony do reprezentacji spółki samodzielnie. Składamy Sprawozdanie Finansowe. Czy wystarczy na nim podpis Polaka - profilem zaufanym? Czy Niemiec MUSI wyrabiać podpis XADES czy wystarczy podpis JEDNEGO prezesa do złożenia dokumentów do KRSu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Tomasz Wojciechowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Kwi 2019 10:51

Jeżeli zgodnie z umową spółki do reprezentacji spółki wystarczy podpis tylko jednego Członka Zarządu, w opisywanym przypadku Prezesa, to w mojej ocenie nie ma przeszkód aby tylko jeden z Prezesów złożył sprawozdanie finansowe do KRS. Do Zarządu jako organu należy reprezentacja i prowadzenie spraw spółki. Sposób reprezentacji określa umowa, a w przypadku braku umownego uregulowania tej kwestii zastosowanie mają przepisy kodeksu spółek handlowych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 80% uznało tę odpowiedź za pomocną (5 głosów)