2019.10.07 godz. 11:08 Wrocław, Dolnośląskie

Jak i do kogo zgłosić plagiat w opinii biegłego sądowego

Wyjaśnienie sytuacji

Opinia biegłego sadowego zawiera 6 splagiatowanych artykułów polskich naukowców - publikowanych w internecie. O ile sam plagiat jest naganny o tyle plagiat selektywny uważam za szkodliwy społecznie - przez wprowadzenie Sądu w błąd może prowadzić do orzeczenia krzywdzącego stronę. W zarzutach do opinii zgłosiłam plagiat wskazując na źródła, ale nie przypuszczam, żeby Sąd "z urzędu" podjął jakieś kroki. Jak powinnam postąpić? Do kogo się zwrócić? Nie znajduję żadnej "komisji etyki zawodowej biegłych".

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2019 14:12

Może Pani w tej sprawie wystosować pismo - zawiadomienie o nienależytym wykonywaniu czynności biegłego, do prezesa sądu okręgowego, na którego listę biegły jest wpisany. Takie działanie uzasadnia § 6 ust. 2 Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (Dz. U. Nr 15, poz. 133): "Prezes może zwolnić z funkcji biegłego z ważnych powodów, w szczególności jeżeli nienależycie wykonuje on swoje czynności". W razie dalszych pytań, prosze o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)