2019.07.29 godz. 13:09 Zabrze, Śląskie

Jak pozbawić ojca dziecka kontaktu z synem?

Wyjaśnienie sytuacji

Para młodych ludzi (bez ślubu) doczekała się dziecka. Niestety związek nie przetrwał - ojciec dziecka był alkoholikiem, zażywał narkotyki a ponadto miał wiele długów, przez co był "ścigany" przez komornika. Matka dziecka urodziła syna, którego ojciec w ogóle nie widział. Po złożeniu wniosku o alimenty, ojciec ich nie płacił przez wiele lat, dlatego matka otrzymywała je z Funduszu Alimentacyjnego. Ojciec dziecka został skazany na 2 lata więzienia. Dziecko ma obecnie 4 lata, ojciec z więzenia właśnie wyszedł. Domaga się widzenia z synem,. Jak prawnie pozbawić go całkowitych praw do kontaktu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lip 2019 14:22

Najłagodniejszą formą jest zakazanie kontaktów z dzieckiem - należy w tej sprawie złożyć wniosek do sądu rodzinnego (Art. 113(3) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.). Dalej idącą ingerencją w wykonywanie praw rodzicielskich jest pozbawienie władzy rodzicielskiej (przesłanki z art. 111 § 1 ww. kodeksu: gdy rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązki względem dziecka).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)