2020.02.18 godz. 19:20 Cielcza, Wielkopolskie

Jak prawnie mam zakończyć wybryki sąsiada?

Wyjaśnienie sytuacji

Dostałam od rodziny działkę.Wybudowałam dom.Mieszkam tam już od 16 lat.Od samego początku mam problemy z sąsiadami z jednej strony.Zżera ich zazdrość i dlatego nie dają mi spokoju.Ostatnio drzażnia mojego psa głównie w nocy rzucając w niego kamieniami,żużlem,szkłem itp.Ponadto sąsiad w nocy pogwizduje co prowokuje psa do szczekania. Na innych domowników z tego domu pies reaguje przyjażnie. Mam teraz założone kamery i na nagraniach widać,że pies szczeka w stronę sąsiadów. Jak prawnie rozwiązać tę sytuację ? Prośby nie pomagają. Dodam,że jest to człowiek ponad 70 letni.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lut 2020 17:55

Szanowna Pani, widzę dwie możliwe ścieżki - cywilną i karną. Odnośnie cywilnej - pozew o zaprzestanie immisji oraz symboliczne zadośćuczynienie. Od strony karnej można zawiadomić organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami (rzucanie szkłem czy kamieniami brzmi dość drastycznie) - art. 35 par. 1a w związku z art. 6 ust. 2 pkt 4 i 9 ustawy o ochronie zwierząt. Jako dowody można wykorzystać nagrania i Państwa zeznania jako świadków. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)