2019.12.14 godz. 17:14 Warszawa, Mazowieckie

jak skutecznie zmienić właściwość miejscową sprawy ?

Wyjaśnienie sytuacji

mieszkam w warszawie od lipca br, jestem tu zameldowana i będę już mieszkać tu na zawsze. Właściwym sądem do rozpoznania mojej sprawy jest Sąd Rejonowy w Warszawie dla Śródmieścia. Jak skutecznie wyciągnąć sprawę z gdańskiego sądu gdzie wcześniej mieszkałam ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Gru 2019 14:01

W postępowaniu cywilnym sąd właściwy w chwili wniesienia pozwu pozostaje właściwy aż do ukończenia postępowania, choćby w trakcie postępowania zmieniły się podstawy właściwości (zmiana adresu strony nie powodu zmiany sądu). Jeżeli chodzi o postępowanie karne, to czasami taka możliwość istnieje, co wynika z art. 36 kpk, Sąd wyższego rzędu nad sądem właściwym może przekazać sprawę innemu sądowi równorzędnemu, jeżeli większość osób, które należy wezwać na rozprawę, zamieszkuje blisko tego sądu, a z dala od sądu właściwego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)