2019.09.26 godz. 18:28 Łódź, Łódzkie

Jak to rozumieć: Jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nie oznaczony, użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić.

Wyjaśnienie sytuacji

co oznacza poniższe sformułowanie: Jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nie oznaczony, użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Burtowy

Poznań-Jeżyce, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Wrz 2019 23:18

Ten przepis (art. 715 Kodeksu cywilnego) jest dość problematyczny, gdyż w razie sporu sąd rozstrzygnie czy i kiedy "biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie" albo "upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić." To pierwsze oznacza, że cel użyczenia został osiągnięty (np. osoba wzięła w użyczenie auto i załatwiła tym autem konkretną sprawę). To drugie oznacza, że biorący w użyczenie nie używa rzeczy w sposób odpowiadający celowi umowy - miał on taką możliwość, choć z niej nie skorzystał (np. wziął w użyczenie książkę i nie przeczytał jej przez rok).

Zmodyfikowano dnia: 26 Wrz 2019 23:19
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)