2020.02.17 godz. 00:52 Warszawa, Mazowieckie

Jaką kwotę z emerytury potrąci mi ZUS przy zbiegu zajęć komorniczych z tytułów egzekucyjnych i z tytułu zaległych składek ZUS?

Wyjaśnienie sytuacji

Przechodzę wkrótce na emeryturę. Komornik już zajął mi w ZUS emeryturę (tytuł egzekucyjny - niespłacony częściowo kredyt). Być może, do tego dołączy się ten sam lub inny komornik reprezentujący tego samego wierzyciela ale z innego tytułu (niespłacona karta kredytowa). Ponadto w ZUS mam układ ratalny, który spłacam co miesiąc ale być może za chwilę nie będę mógł spłacać, bo z emerytury niewiele mi zostanie i wtedy ZUS dołączy się jako trzeci wierzyciel. Studiowałem długo art. 139- 141 ustawy o em. i rentach ale nie wiem ile mi pozostanie do wypłaty z emerytury 2800 zł brutto.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Paweł Szybko

Zabrze, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Maj 2020 20:31

Szanowny Panie, jeśli Pana długi są tak znaczące, że nie może Pan poradzić sobie z ich spłatą, warto rozważyć upadłość konsumencką. Jest to rozwiązanie pozwalające na rzeczywiste uporanie się z problemami finansowymi, po przejściu odpowiedniej procedury sądowej. Chętnie wyjaśnię jak wygląda upadłość konsumencka i jakie są jej skutki i zalety. Łączę pozdrowienia Adwokat Paweł Szybko 721 888 649