2019.04.07 godz. 11:47 Oława, Dolnośląskie

podatek rolny

Wyjaśnienie sytuacji

gmina upomina się o zapłatę podatku a do spadku jest 5 spadkobierców i nie jest to uregulowane sądownie i co jest ze o zapłatę należności domaga się od jednego ze spadkobierców chociaż nie ma żadnego dokumentu stwierdzającego ile części komu się należy czy gmina ma prawo egzekwować

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Sławomir Kamrowski

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Kwi 2019 13:45

Gminy z zasady tak działają. Najczęściej żądają zapłaty od współwłaściciela posiadającego największy udział. Odpowiedzialność za długi przy własności ułamkowej jest solidarna. Wobec czego gmina może żądać zapłaty od jednego współwłaściciela lub od wszystkich. Osoba, która zapłaciła podatek ma prawo żądać od pozostałych partycypowania w podatku wg ich udziałów.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)