2020.01.23 godz. 15:18 Warszawa, Mazowieckie

czas pracy

Wyjaśnienie sytuacji

jestem w delegacji,przewożę ludzi z punktu A do punktu B i spowrotem,między zleceniami 3h oczekuję w hotelu w którym jestem zakwaterowany,pracodawca twierdzi ze jest to nieplatny okres nie wliczający się do czasu pracy,proszę o opinię,z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2020 21:43

Czas kiedy kierowca oczekuje na rozpoczęcie pracy jest czasem pracy, jeśli przypada w godzinach pracy pracownika. Jeżeli natomiast czas oczekiwania przypada poza godzinami pracy, a pracownik w tym czasie nie jest zobowiązany pozostawać na swoim stanowisku pracy, zaliczany jest do czasu dyżuru. I tak zgodnie z art. 151^5 §3 za czas dyżuru, w zakładzie pracy lub miejscu wskazanym przez pracodawcę przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z zaszeregowania.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (5 głosów)