2020.03.26 godz. 12:55 Domatówko, Pomorskie

Ustawa o kredycie konsumenckim

Wyjaśnienie sytuacji

Kredyt hipoteczny zawarty w dniu 12-05-2008 r. na okres 144 miesięcy, całkowicie spłaciłem 19-12-2016 r. czyli po 103 miesiącach . Czy należy mi się zwrot prowizji w związku z wyrokiem TSUE

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Mar 2020 14:29

Nie należy się chyba że taka możliwość wynika z umowy kredytowej. Możliwość żądania zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego pojawiła się dopiero 22.07.2017 r. tj. z dniem wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym. Dokładniej mówi o tym art. 39 tej ustawy. Ustawa ta ma zastosowanie tylko do kredytów zaciągniętych i spłaconych po 22.07,2017 r. Natomiast temat zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu poruszony w wyroku TSUE dotyczy kredytów konsumenckich i jest uregulowany w art. 49 ustawy z 2011 r. o kredycie konsumenckim.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)