2019.07.29 godz. 05:49 Skarżysko-Kamienna, Świętokrzyskie

Kto ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania przez sąsiadów z góry, z powodu awarii rury wodociągowej?

Wyjaśnienie sytuacji

Blok należy do wspólnoty mieszkaniowej. Administracja niezbyt przychylnie podchodzi do usunięcia usterki i problem ciągnie się już ponad tydzień a mnie woda leje się z sufitu i nie wiem co mam zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jacek Zandecki

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lip 2019 09:02

Zgodnie z art. 433 kc za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto je zajmuje, z drugiej strony zgodnie z art. 415 kc: kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Łatwiej dochodzić odszkodowania z tego pierwszego tytułu, bo nie trzeba dowodzić winy oraz wskazywać dokładnie sprawcy ale dominujące orzecznictwo idzie w kierunku art 415 kc - trzeba wskazać winnego zalania - może być to wspólnota jeśli awarii dotyczyła np. tzw. pionu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (6 głosów)