2020.02.07 godz. 21:16 Zabrze, Śląskie

mam 18lat i 7 miesięcy pracy w warunkach szkodliwych latach 1979 - 1998. czy aby otrzymać emeryturę pomostową muszę przepracować choć 1 dzień po 2008 r. ?

Wyjaśnienie sytuacji

mam wymagany staż ponad 25 lat.ZUS ODMÓWIŁ MI PRAWA DO TEJZE EMERYTURY UZASADNIAJĄC TO TYM ŻE NIE PRACOWAŁEM W WARUNKACH SZKODLIWYCH PO 2008 ROKU.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lut 2020 10:21

Art. 4 ust 6 ustawy o emeryturach pomostowych rzeczywiście zawiera taki wymóg pracy w warunkach szczególnych po 31.12.2008. Ale w tej ustawie jest też art. 49, który pozwala na przyznanie emerytury pomostowej pomimo niespełnienia tego wymogu: Art. 49. Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która: 1) po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu ust. 1 i 3; 2)spełnia warunki określone w art. 4 pkt 1-5 i 7 i art. 5
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)