Treść zapytania

2020.03.24 godz. 09:44 Kraków, Małopolskie

Na jaki artykuł moge sie powołać, żeby wrócić do pracy po 8 tygodniach od porodu bez podawania przyczyny?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca zgodnie z artykułem 180 podpunkt 4 k.p. nie chce się zgodzić, żebym wróciła wczesniej niż po 14 tygodniach.

Odpowiedzi prawników:


Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

(5 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 24 Mar 2020 11:17

Szanowna Pani, powrót Pani do pracy będzie możliwy zgodnie art. 180 § 4 k.p., po wykorzystaniu po porodzie przez Panią, co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Regulacja ta ma za zadnie służyć ochronie zdrowia pracownika oraz chronić interesy dziecka. Ponadto dopuszczenie pracownicy do pracy w okresie, w którym z mocy prawa przysługuje jej urlop macierzyński stanowiłoby naruszenie przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem, za co pracodawcy groziłaby kara grzywny od 1000 do 30000 zł – art. 281 pkt 5 k.p.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź