2020.03.30 godz. 15:04 Warszawa, Mazowieckie

Uznanie pozwu

Wyjaśnienie sytuacji

Pozwana firma (sprawa konsumencka, nierzetelne wykonanie zamówionych mebli) nie odebrała sądowego pisma z pozwem. Czy to jest obecnie równoznaczne z uznaniem moich roszczeń przez sąd? Czy dostanę zwrot dokumentów i będę musiała dostarczyć je przez komornika?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Mar 2020 16:58

Dzień dobry, odnośnie doręczenia pozwu przez komornika to zależy czy strona pozwana podlega wpisowi do KRS czy nie. Zakładam, że stroną pozwaną jest spółka podlegająca takiemu wpisowi, a nie osoba fizyczna prowadząca działalność (wtedy wpis w CEIDG - jest sporne na tle zmian w Kodeksie postępowania cywilnego czy obecnie taka osoba podlega fikcji doręczenia, wg mnie obecnie nie) więc będzie skutek doręczenia (tzw. fikcja prawna). W tej sytuacji Sąd na podstawie pozwu będzie mógł wydać wyrok zaoczny przyjmując za prawdziwe twierdzenia z pozwu i oceniając zasadność roszczenia. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)