2023.08.22 godz. 12:41 Poznań, Wielkopolskie

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA

Wyjaśnienie sytuacji

PRACODAWCA SKIEROWAŁ MNIE NA SZKOLENIE, ZAPŁACIŁ ZA NIE, JA NIE PODPISYWAŁAM ŻADNEJ UMOWY LOJALNOŚCIOWEJ, A TERAZ NIE CHCE MI WYDAĆ ORYGINAŁU CERTYFIKATU UKOŃCZENIA SZKOLENIA I OTRZYMANIA UPRAWNIEŃ TYLKO KOPIE. CZY MA DO TEGO PRAWO?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Małgorzata Piętka

Garwolin, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2023 21:28

Wszelkie dokumenty certyfikaty, dyplomy, zaświadczenia itp. które potwierdzają uzyskanie lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika należą do pracownika. Nawet jeśli pracodawca pokryje koszty kursu czy szkolenia to i tak pracodawca ma obowiązek oryginał dokumentu zwrócić pracownikowi. Pracodawca może jedynie posiadać kopie tych dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem które są wkładane do teczki akt osobowych (§ 1 pkt 3 w zw z § 16 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej).

Zmodyfikowano dnia: 22 Sie 2023 21:32
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (15 głosów)