2023.09.13 godz. 08:16 Białystok, Podlaskie

Sprawa apelacyjna do wyroku I instancji sądu cywilnego, sąd rodzinny i opiekuńczy.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Była żona mojego partnera w sądzie pierwszej instancji uzyskała niekorzystny dla siebie wyrok i złożyła apelacje z wnioskiem o przeprowadzenie rozprawy. Czy taka procedura znacząco wydłuży wydanie ostatecznego wyroku? Czy na takiej rozprawie przesłuchiwane znów będą strony i świadkowie jeśli we wniosku nie było wskazania o ponowne przesłuchanie stron ani świadków? Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Barszczewska

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2024 17:53

Dzień dobry, co do zasady rozprawa apelacyjna ogranicza się do zaprezentowania stanowisk przez Strony. W wyjątkowych sytuacjach Sąd II instancji dopuszcza dowody zgłoszone w apelacji (jeżeli nie uzna ich za spóźnione). Natomiast Sąd II instancji nie prowadzi postępowania dowodowego w takim zakresie jak Sąd I instancji, a ocenia materiał dowodowy zebrany przed Sądem I instancji. W praktyce będzie to raczej jeden termin rozprawy przed Sądem II instancji i ew. odroczenie ogłoszenia wyroku, chyba że pojawią się np. szanse na zawarcie ugody. Pozdrawiam