2019.09.30 godz. 21:53 Podkowa Leśna, Mazowieckie

Suche gałęzie z drzewa sąsiada nad moją działką

Wyjaśnienie sytuacji

Nad moją działką "wiszą" suche gałęzie z drzewa sąsiada. Sąsiad nie chce ich usunąć. Ja boję się, że spadająca, spróchniała gałąź może zagrażać życiu lub zdrowiu mojej rodziny. Sąsiad twierdzi, że mieszkając w mieście-ogrodzie muszę liczyć się nawet z takimi konsekwencjami. Co robić? Urząd umywa ręce.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Burtowy

Poznań-Jeżyce, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Paź 2019 12:19

Może Pani/Pan obciąć te gałęzie (właściciel nie może temu przeszkodzić), ale wcześniej należy wystosować do sąsiada pismo z wezwaniem, aby sam je obciął. Podstawa prawna to art. 150 kodeksu cywilnego: "właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia." Alternatywnie można wystąpić do sądu o nakazanie sąsiadowi usunięcia gałęzi - ale to droga "na około".

Zmodyfikowano dnia: 01 Paź 2019 12:19
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)