2019.11.09 godz. 17:16 Banino, Pomorskie

Termin usunięcia wady towaru przez gwaranta.Czy mogę żądać wymiany towaru na nowy lub zwrot pieniędzy w sytuacji kiedy gwarant nie dotrzyma terminu (14dni)

Wyjaśnienie sytuacji

wysłałem do gwaranta rower który miał wadę.Gwarancja została uznana.W gwarancji nie określono terminu usunięcia wad.Zgodnie z art. 580 par. 2 KC termin wynosi 14 dni.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lis 2019 15:33

Uprawnienie do wymiany towaru na nowy lub zwrotu pieniędzy wynika z rękojmi a nie gwarancji. Najczęściej jednak w przypadku przedłużającej się naprawy gwarancyjnej, jeżeli chce się zmienić podstawę roszczeń na rękojmie, konieczna będzie interwencja sądu. Wówczas powołać się można na niedotrzymanie warunków gwarancji. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami, gwarancja dana na dany towar nie wyłącza ani nie ogranicza uprawnień kupującego, które wynikają z niezgodności towaru z podpisaną umową.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)