2019.07.16 godz. 08:49 Kraków, Małopolskie

Termin wydania przez sąd postanowienia.

Wyjaśnienie sytuacji

W jakim terminie - od dnia złożenia skargi na czynność komornika - sąd jest zobowiązany wydać swoje postanowienie w sprawie? Jaki przepis prawny to reguluje? Jak można wpłynąć skutecznie na sąd, gdy się znacznie opóźnia?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Pewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lip 2019 14:55

Szanowny Panie, na podstawie art 762 (2) kpc Sąd rozpoznaje skargę w terminie tygodniowym od dnia jej wpływu do sądu, a gdy skarga zawiera braki formalne, które podlegają uzupełnieniu, w terminie tygodniowym od jej uzupełnienia. Niestety ten termin jest terminem instrukcyjnym (inaczej mówiąc nie jest wiążący dla Sądu). Ze względu na bardzo duże obłożenie sprawami Sądy zazwyczaj rozpatrują takie skargi w ciągu 1-2 miesięcy od daty ich wpływu. Może się Pan zwrócić do Przewodniczącego wydziału w Sądzie z prośbą o pilne rozpatrzenie Pana sprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)