2019.11.04 godz. 12:26 Częstochowa, Śląskie

windykacja spadek

Wyjaśnienie sytuacji

witam,moja mama zmarla w 2008 ,zaraz po smierci zlozylam wniosek o przyjecie spadku z dobrodziejstwem inwentarza,majatek to zero zl,mam dwie siostry ,ktorenic w tym czasie nie zrobily,teraz firma windykacyjna upomniala sie o dlug po mamie z 2002 r.wyslalam im akta z sadu i kormika ktory spisywal inwentarz.Mnie zdjęto dług ,ale siostrom każą placic ,bo nie zlozyly osobiscie o przyjecie spadku z dobr inwen .W tamtych latach widnial zapis w KC 1016 i 1015 ,gdzie pisze ze one nic nie musialy zrobic ,bo wystarczy ze jedna osoba to zlozyla i automatycznie ze one tez przyjely ten spadek z dobr inwe

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lis 2019 11:11

Art 1016 KC stanowił, że jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Przewidziany w nim skutek następuje, jeżeli zostaną spełnione dwie przesłanki: przyjęcie spadku przez (co najmniej) jednego spadkobiercę z dobrodziejstwem inwentarza i niezłożenie w terminie żadnego oświadczenia przez (co najmniej) jednego spadkobiercę dochodzącego do dziedziczenia po tym samym spadkodawcy.