2019.10.20 godz. 19:53 Radom, Mazowieckie

przedawnienie zachowku.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, w czerwcu 2014 r zmarł mój ojciec. 12 listopada 2014 r otrzymałam pismo z sądu rejonowego wraz z załączonym testamentem będące wezwaniem abym 21 I.2015 r stawiła się do sądu w celu złożenia zapewnienia spadkowego w sprawie z wniosku mojego jedynego brata o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach. Wówczas dopiero dowiedziałam się o istnieniu testamentu w którym zostałam całkowicie przez rodziców wydziedziczona. Od jakiej daty liczy się przedawnienie zachowku, o który chcą się starać moje dzieci ? nie miałam pojęcia o istnieniu testamentu i nie wiem kiedy został otwarty. pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Paź 2019 18:17

Witam, Zgodnie z treścią art. 1007 par.1 KC roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawnia się z upływem lat 5 od ogłoszenia testamentu. W zawiadomieniu sąd powinien Pani podać datę otwarcia i ogłoszenia testamentu. Od tej daty liczy się termin przedawnienia. Jeżeli testament odczytany i ogłoszony w dniu 21 I.2015 r. to od tej daty należy rozpocząć liczenie okresu przedawnienia. Musi Pani pamiętać, że wydziedziczenie musi być wyraźnie wskazane w testamencie wraz z podaniem jego przyczyny. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Adw. Marta Fundowicz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)