2019.12.15 godz. 19:04 Kalisz, Wielkopolskie

Zastosowanie art. 534 kc ( oddalenie uznania za bezskuteczną ........)

Wyjaśnienie sytuacji

W marcu 2013 w wyniku działu spadku ( po moim ojcu) mój brat swoją część, stanowiącą 1/6 wartości nieruchomości (mieszkanie i garaż) przekazał mnie odpowiednim aktem notarialnym. 04.12. 2019 otrzymałam pozew o uznanie za bezskuteczną czynność prawną zniesienia współwłasności z dnia działu spadku.(art.527,528,529,531 kc) Wnioskodawcą jest ZUS z powodu zaległości brata w stosunku do ZUS. Wierzytelności powstały przed dniem działu spadku o czy nic nie wiedziałam. Czy w tej sytuacji ma zastosowanie art.534 kc. Wezwanie do sądu mam na 22.01.2020. Z uwagi na 14 dn. termin proszę o szybką odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Gru 2019 15:41

Kiedy ZUS złożył pozew? Uznania czynności za bezskuteczną na podstawie tych przepisów można w ciągu 5 lat od jej dokonania. Jeśli dział spadku był w marcu 2013, to ZUS miał czas do marca 2018 na pozew, jeśli złożył pozew później, to należy podnieść zarzut upływu terminu określonego w art. 534 kc
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)