2019.07.11 godz. 07:19 Lublin, Lubelskie

Zawarłam umowę na okres próbny i chcę ją rozwiązać bez zachowania okresu wypowiedzenia

Wyjaśnienie sytuacji

mam w umowie zatrudnienie jako kasjerka a muszę wykonywać inne czynności np krojenie warzyw czy sprzątanie po tureckich kucharzach. Na moje zgłoszenia pracodawca nie zwraca uwagi. Dodatkowo wynagrodzenie jest nieadekwatne do rodzaju wykonywanej pracy jak też praca przez dwa tyg. bez dnia wolnego do tego w niedzielę aby druga koleżanka miała wolne musimy pracować od 10-20.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Marlena Kalisiewicz

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lip 2019 08:23

Dzień dobry Rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia mogą zarówno pracodawca, jak i pracownik. Sytuacje, w których może tego dokonać pracownik, określa art. 55. W Pani sytuacji ma zastosowanie ,,§ 1¹ Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika". w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)