2019.10.21 godz. 08:53 Poznań, Wielkopolskie

Zwrot nakładów poczynionych na nieruchomości tesciowej

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry... Chciałabym dowiedzieć się jaki jest czas by zec domagal się zwrotu roszczenia z tytułu nakładów na dom tesciowej(mojej mamy). Mieszkałam z mężem 4lata do 2012roku u mojej w domu, uzyczyla nam całe piętro... Teraz gdy jesteśmy po rozwodzie, sąd w podziale majątku też uwzględnił to co u mamy zrobiliśmy,po połowie możemy się domagać roszczenia z tutulu nakładów.. ,, garaż zamiast domku drewnianego, kostkę zamiast płytek chodnikowych, nowe ogrodzenie zamiast siatki... W zamian za mieszkanie, korzystanie ze sprzętu, mebli i mama pilnował nam corki..art 229kc czyli rok czy 10lat. Dzi

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2019 09:20

Szanowna Pani, podstawowy okres przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat, roczny okres przedawnienia stosuje się do samoistnego posiadacza nieruchomości względem właściciela nieruchomości o zwrot poczynionych nakładów. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wydaje się że zastosowanie mogłyby znaleźć przepisy art. 229 kc, o ile Sąd zastosuje w Pani przypadku przepisy k.c. 226-230.

Zmodyfikowano dnia: 25 Paź 2019 12:52