2022.05.28 godz. 21:46 Gdańsk, Pomorskie

Spadek po zmarlym bracie

Wyjaśnienie sytuacji

02 04 2022 zmarl moj jedyny brat w wieku 33lat. Rok wczesniej zmarla nasza mama. Wtedy zrzeklam sie mieszkanie po mamie na rzecz brata. Jestem jednym pozostalym spadkobierca. Brat mieszkal w Gdansku z dziewczyna. Kupili razem mieszkanie na kredyt. W dniu pogrzebu okazalo sie ze moja bratowa jest 1tydzien w ciazy. Ojcowstwo musi byc wiec dochidzone przez sad. I wtym wlasnie problem. Nie, iem comam robic. Z mieszkanie po mamie. Jezeli dziecko bedzie uznane to niema problemu. Jest prawowitym spadkobiorca. A moze lepiej odrazu odrzucic spadek n'a rzecz niedoszlej bratowej. Nie mam roszczen

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Maj 2022 11:01

Nie może Pani odrzucić spadku na rzecz bratowej. Może Pani przyjąć spadek i np. darować bratowej mieszkanie. Pojawi się jednak podatek. Najlepiej zrobić ustalenie ojcostwa. Po zgłoszeniu ie będzie podatku. gdyby Pani chciała Pani darować nieruchomość bratowej, byłby znaczny podatek. Może brat sporządził testament?
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)