2019.02.05 godz. 11:33 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Rozstałam się z partnerem. Wyprowadził się z mojego mieszkania na początku lutego. Niestety jest on zameldowany i zapowiedział już, że nie zamierza się wymeldować i urwał kontakt.

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o pomoc. Z czym wiąże się fakt jego meldunku? Ciągle obawiam się, że któregoś dnia przyjdzie z policją i każe się wpuścić do środka. Czy ma do tego prawo? W urzędzie miasta powiedziano mi, że mogę go sama wymeldować jedynie w trybie administracyjnym, ale skoro nie znam jego adresu i obecnego miejsca pracy, to sprawa może się ciągnąć nawet ponad 6 miesięcy. Naprawdę jako pełnoprawny właściciel lokalu nic nie mogę zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Paź 2023 13:24

Należy złożyć wniosek do urzędu gminy o wymeldowanie przedstawiając Pani tytuł do lokalu. Zameldowanie nie jest zasadne jeśli osoba faktycznie w danym miejscu nie przebywa na stałe i przebywać nie zamierza, powinno w tej sytuacji nastąpić wymeldowanie tej osoby.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)
Tak Nie

Prawnik

Marlena Kalisiewicz

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Wrz 2020 11:21

Dzień dobry. Wymeldowanie może nastąpić poprzez złożenie wniosku o wymeldowanie lub poprzez zameldowanie w miejscu nowego pobytu. W Pani przypadku miałaby miejsce pierwsza opcja. Jeżeli osoba zameldowana opuści miejsce swojego deklarowanego pobytu i nie dopełni związanych z tym formalności, wymeldowanie bez zgody osoby zameldowanej w tym przypadku może być zasadne. Wymeldowanie bez zgody osoby zameldowanej może nastąpić z urzędu. We wniosku o wymeldowanie należy wskazać: -dane osoby zameldowanej oraz dane właściciela lokalu; PESEL; datę i miejsce urodzenia;
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (14 głosów)