2021.07.30 godz. 12:09 Brzesko, Małopolskie

Zniesienie współwłasności.

Wyjaśnienie sytuacji

1. Działka budowlana stanowi współwłasność sześciu osób, w równych częściach - po 1/6 . 2. Trzy osoby to rodzina „A”, a pozostałe trzy, to rodzina „B”. 3. Z uwagi występujące trudności w zakresie polubownego podziału działki, rodzina „A” (wnioskodawcy), złożyła w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności między rodzinami. 4. Obie rodziny przedstawiły swoje propozycje podziału działki, ale ostateczne stanowisko, co do optymalnego podziału nieruchomości, zlecone zostało biegłemu sądowemu geodecie. 5. Sąd dysponując operatem biegłego sądowego geodety, nie doprowadza do wydania postanowienia, w zakresie zniesienia współwłasności i podziału działki. 6. Wydane zostaje natomiast postanowienie sądu o zawieszeniu postępowania, z uwagi na śmierć jednej uczestniczki postępowania - osoba z rodziny „B”. 7. Aby sąd mógł ponownie podjąć zawieszone postępowanie, rodzina „B” musi przeprowadzić postępowanie spadkowe, dla podjęcia którego, nie ma określonego obligatoryjnie terminu - może być w sposób uporczywy odraczane w czasie. Biorąc pod uwagę przetoczone fakty, proszę uprzejmie o wyjaśnienie, czy wnioskodawcy mają podstawę, do złożenia w sądzie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania i jakich argumentów powinni użyć przy jego uzasadnieniu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lip 2021 12:44

Dzień dobry! Obawiam się, że wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w przypadku, gdy jeden ze współwłaścicieli (uczestników postępowania) nie żyje nie przyniesie oczekiwanego rezultatu w obecnym stanie sprawy. Sugerowałbym złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku zmarłej uczestniczki postępowania ze wskazaniem na interes prawny - w związku z toczącym się postępowaniem o zniesienie współwłasności, które to postępowanie zostało zawieszone.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)