2023.08.23 godz. 08:06 Warszawa, Mazowieckie

Rozdzielność majątkowa, podział

Wyjaśnienie sytuacji

1. Mąż wnosi wniosek do sądu o rozdzielność majątkową. Ja nie godzę się na to ani na sprzedaż mieszkania. Mamy wspólne konto, powiedział, że mi zablokuje dostęp. Czy powinnam lepiej po zablokowaniu założyć sobie nowe? Co jest dla mnie i dzieci najlepsze, jeśli to mąż głównie utrzymywał rodzine i z jego winy jest rozwód. Mnie nie stać ani na spłacenie części za mieszkanie ani za kredyt na nowe mieszkanie.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Małgorzata Piętka

Garwolin, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2023 12:19

Ma Pani prawo nie zgodzić się na rozwód kierując się zasadami współżycia społecznego, dobrem dzieci. Niestety ten mechanizm działania jest bardzo powszechny. Trzeba będzie w sądzie udowodnić, dobrze umotywować. To w głównej mierze sędzia rozstrzyga wysłuchując obu stron. Może też Pani się domagać podziału majątku wspólnego jeśli posiadacie Państwo wspólność majątkową. Może Pani sobie założyć odrębne konto. Można także zastosować środki polubowne rozwiązania konfliktu np. mediacja rodzinna. Jest dobrowolną, poufną metodą aby dojść wzajemnie do porozumienia.

Zmodyfikowano dnia: 24 Sie 2023 13:31
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 89% uznało tę odpowiedź za pomocną (19 głosów)