2020.07.16 godz. 13:51 Głogów, Dolnośląskie

zaprzeczenie ojcostwa

Wyjaśnienie sytuacji

10 lat temu dałem nazwisko dziecku,ktorego nie jestem biologicznym ojcem z mysla ze związek wytrzyma. ale stało się inaczej. czy można to teraz jakoś zmnienić bo zaczęło mi to ciazyc. dziecka nie odwiedzam w zasadzie od momentu rozstania ,czyli od ok 7 lat.a matka dziecka wykorzystuje sytuacje prawna i ciągnie pieniądze..

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lip 2020 15:14

Dzień dobry, gdyby sytuacja była taka, że wówczas nie miał Pan pewności, a dopiero ostatnio Pan się dowiedział, że nie jest Pan biologicznym ojcem, to wtedy mógłby Pan złożyć pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa w ciągu roku od takiej informacji. Jeżeli Pan wiedział, że nie jest Pan ojcem, to można próbować przekonać prokuratora do złożenia pozwu, ponieważ jego nie ogranicza roczny termin. Należałoby przygotować odpowiedni wniosek do prokuratury wraz z uzasadnieniem, że cytując przepis "wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.". Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)