2020.01.03 godz. 21:15 Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

178a&1kk Prowadziłem potocznie mówiąc wczorajszy, wyniki w wydychanym to 0,35 0,32 0,22 0,22. Zgodziłem się na dobrowolne poddanie się karze

Wyjaśnienie sytuacji

Jak wyżej, zgodziłem się na dobrowolne p.k. ze względu na to że policjant stwierdził że to najlepsza opcja i lepszej nie ma.Otrzymałem od prokuratora 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych plus grzywna etc.Podstawowe pytanie: Czy mam szanse na złagodzenie tej kary ? Głównie w kwestii prawa jazdy.Na przykład zmianę zakazu z prowadzenia pojazdów mechanicznych na samochodowe lub obniżenia okresu zakazu? Dodam że byłem nie karany oraz opiekuję się matką z 1 grupą inwalidzką, nie mam problemu z alkoholizmem

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2020 10:26

Skrócić tego okresu się nie da, zgodnie z art. 42 par 3 kk sąd orzeka taki zakaz na okres nie krótszy niż trzy lata. Może Pan spróbować ponegocjować z prokuratorem ograniczenie tego zakazu z wszelkich pojazdów mechanicznych do konkretnego rodzaju pojazdów, ale biorąc pod uwagę politykę zaostrzania kar za to przestępstwo, to nie sądzę, by szanse na zmianę były duże. Wysokości świadczenia na rzecz Funduszu Osób Pokrzywdzonych poniżej 5 tysięcy zmniejszyć się nie da, więc jeszcze do negocjacji pozostaje wysokość samej grzywny lub np. jej zamiana na ograniczenie wolności.