2021.11.21 godz. 10:45 Łomża, Podlaskie

Podzial spadku

Wyjaśnienie sytuacji

19.11.21 umarl moj maz, nie pozostawil testamentu. Mam 65lat i od 27 lat mieszkalismy razem. Mieszkanie jest odrebna wlasnoscia meza. Jest 4 spadkobiercow ja i 3 doroslych dzieci, 38, 44, 48 lat. 1. jak dlugo moge mieszkac w tym mieszkaniu do czasu uregulowania spadku. Nie posiadam innego mieszkania. 2. chcialabym splacic pozostalych spadkobiercow i pozostac w mieszkaniu, czy mam jakies prawa do tego? poniewaz 2 spadkobiercow chce sprzedac mieszkanie obcym, czy mam prawo pierwokupu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lis 2021 13:46

Dzień dobry! W opisanej sytuacji - jeśli nikt ze spadkobierców nie zamierza odrzucić spadku - nie ma terminu na uregulowanie sprawy spadkowej po Pani mężu. Jeśli zaś zdecydujecie się Państwo na takie rozwiązanie to proponuję skierować wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku (ew. skierować się do notariusza po notarialne poświadczenie dziedziczenia), następnie zgłosić nabycie spadku do urzędu skarbowego, a w dalszej kolejności zastanowić się nad działem spadku. Jeśli zamierza Pani spłacić pozostałych spadkobierców może Pani złożyć wniosek o dział spadku do sądu albo zaproponować polubowne