2021.08.20 godz. 15:17 Kamienna Góra, Dolnośląskie

Co robić

Wyjaśnienie sytuacji

2 lata temu zmarła moja babcia przyjąłem 1/3 spadku wraz z długami Teraz jej córka chce mnie spłacić za nieruchomości I żebym sie zrzekł wszystkiego na nią ale każe mi zapalić dlugi spadkowe. Niedawno skończyłem szkole nie mam narazie pracy wiec ona chce odciągnąć mi za dlugi od spłaty mnie Co mam robić w takiej sytuacji czy ona może mi odliczyć za długi od całości spadku

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2021 16:31

Dzień dobry! W opisanej sytuacji zastosowanie znajdzie uregulowanie art. 1034 par. 1 zd. pierwsze kodeksu cywilnego: "Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe." Oznacza to, że do chwili podzielenia spadku dług obciąża wszystkich spadkobierców solidarnie (wierzyciel może dowolnie wybrać, czy będzie domagał się zapłaty od wszystkich, od części czy też od jednego spadkobiercy). W opisanej sytuacji sugeruję, aby w pierwszej kolejności zadbać o spłatę wszystkich długów spadkowych, a później aby dokonać rozliczenia uzyskanego spadku.