2020.07.17 godz. 15:34 Piotrków Trybunalski, Łódzkie

Ojcostwo

Wyjaśnienie sytuacji

20 grudnia 2019 roku zmarł mój mąż z którym od 7 miesiecy bylam w sądowej separacji, 3 stycznia zaszlam w ciąże z obecnym partnerem, obecnie jestem w 27 tygodniu ciąży logiczne jest ze ojcem dziecka nie może być zmarły, ale zgodnie z przepisem nie minęło 300 dni, jak ma się odbyc później w sądzie zaprzeczenie ojcostwa, jak mam wystapic do sadu i pozwac osobe ktora nie żyje. Wiem ze można wziąć slub na szybko ale tego nie chce

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lip 2020 12:56

Dzień dobry, co do zasady powództwo o zaprzeczenie ojcostwa wytacza się przeciwko mężowi i dziecku. Zgodnie z art. 69 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeśli ojciec dziecka nie żyje - pozywa się tylko dziecko. Osoba zmarła nie ma bowiem legitymacji do występowania w procesie. W sytuacji skierowania powództwa o zaprzeczenie ojcostwa wniesionego przeciwko dziecku - jego interesy reprezentuje kurator. pozdrawiam