2022.11.25 godz. 18:07 Ujsoły, Śląskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

20 lat temu dziadkowie w zamian za dożywotnią opiekę przepisali na mnie dom. Dziadek zmarł w 2005 roku, babcia w 2021 i dopóki żyli i wymagali opieki, dokładnie babcia która przez 13 lat była osobą leżącą, rodzeństwo mamy nie upominało się o jakąkolwiek spłatę, również w trakcie przepisywania domu nie mieli wnosili zadnych roszczeń. Dopiero teraz ciotka upomniała się o zachowek i chciałabym się dowiedzieć czy ma do tego prawo.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Gru 2022 21:29

Dzień dobry. Z tego co Pani napisała można wywnioskować, że została podpisana umowa dożywocia. Istota tej umowy polega na, iż w zamian za przeniesienie na Pani rzecz własności nieruchomości zobowiązała się Pani do opieki, dostarczania dziadkom środków utrzymania, mieszkania itp. Wywiązała się Pani ze swoich obowiązków wynikających z tej umowy, więc zgodnie z umową nabyła Pani własność do tej nieruchomości. Rodzeństwo Pani mamy nie ma żadnych praw dochodzenia zachowku z tej nieruchomości. Pozdrawiam.