2021.05.26 godz. 15:31 Reda, Pomorskie

Czy mogę wymagać odsetki?

Wyjaśnienie sytuacji

20 Marca sprzedałam rower Panu Ireneuszowi, została spisana umowa z uwzględnieniem że rower zostaje sprzedany na raty. Pierwsza w dniu zakupu przy odbiorze osobisty; 1500zł. Kolejne 2 (po 1500zł) 20Kwietnia i Maja miały być przelane na konto. 20 Kwietnia przelewu się nie doczekałam, Pan był na kwarantannie, dałam dodatkowe 4 dni. Nadal nic, po tych 4 dniach brak kontaktu i ignorowanie telefonu. Zablokowany wszelki kontakt. Sprawa zgłoszona na policje. Czy mogę liczyć na odsetki za brak wywiązania się z umowy i brak rat? Czy sprawa może iść do sądu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Maj 2021 10:23

Jak najbardziej przysługuje Pani prawo do żądania zapłaty odsetek za opóźnienie w zapłacie rat . Wynika to z art. 481 k.c. - Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Może Pani dochodzić roszczenia o zapłatę przeciwko kupującemu przed sądem najlepiej składając pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)