2021.06.16 godz. 13:46 Wrocław, Dolnośląskie

Auto popsuło się po zakupie

Wyjaśnienie sytuacji

3 dni temu sprzedałem mój prywatny samochód. Auto było sprawne, miało kilka wad ale przez to cena była niższa niż rynkowa. Jezdziło sprawnie, wszystko było ok, kupujący oglądał auto wraz z ojcem, który jest mechanikiem i zdecydowali się na kupno. Dziś otrzymałem informację, że auto uległo poważnej awarii (uszkodzona panewka, trzeba wymienić lub remontować silnik). Auto ma 19 lat i 300 tys przebiegu. Ta usterka to czysty zbieg okoliczności. W umowie jest zawarty punkt "kupujący oświadcza, że stan techniczny pojazdu jest mu znany". Taka usterka jest niemożliwa do zatajenia. Co w tej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2021 18:04

Dzień dobry, pozostaje czekać na ruch ze strony kupującego, gdyż może on rzeczywiście próbować korzystać z uprawnień z rękojmi za wady rzeczy - tj. złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy lub o obniżeniu ceny. Może też żądać usunięcia wady. Przy pierwszych dwóch uprawnienia i przy uznaniu przez Pana wady ma Pan kontruprawnienie do do tego, aby dokonać naprawy zamiast odstąpienia lub obniżenia ceny. Jeżeli nie uznaje Pan wady, wskazując, że to zwykłe zużycie powstaje spór, który może mieć finał w sądzie cywilnym, gdzie na pewno będzie biegły. To najrealniejsze scenariusze. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)