2020.10.15 godz. 23:31 Kraków, Małopolskie

Wypowiedzenie wynajmu pokoju

Wyjaśnienie sytuacji

3 września podpisałam umowę wynajmu pokoju, na okres do 31. 08.2021 r. Studiuje i obecnie wszystkie zajęcia mam zdalnie, więc chciałam zadać pytanie czy mogę wypowiedzieć umowę. Jest w niej zawarty taki podpunkt W przypadku, gdy niniejsza umowa zostanie wypowiedziana z przyczyn zależnych od Najemcy wskazanych w niniejszej umowie, najemca zapłaci wynajmującemu karę umowną, zwaną dalej jako Kara Umowna, stanowiącą równowartość sumy kwoty miesięcznego Czynszu pozostałego do końca umowy. Czy mogę wypowiedzieć tą umowę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2020 11:40

Dzień dobry, generalnie przy umowie na czas określony powinny być przewidziane przypadki, kiedy takie wypowiedzenie jest możliwe i tylko w takich wypowiedzenie będzie skuteczne. Rozumiem, że ten najem utracił dla Pani sens, więc proszę sprawdzić czy są tam wskazane możliwe przyczyny wypowiedzenia. Jeśli nie ma, to polecam spróbować rozwiązać umowę z właścicielem na zasadzie porozumienia stron, a jeśli to nie będzie możliwe, to można próbować forsować interpretację, że ten cytowany fragment niejako zawiera możliwość wypowiedzenia umowy (zaznaczam, że naciągane). Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)