2019.12.25 godz. 14:42 Warszawa, Mazowieckie

Adresat wznowienia postępowania sadowego

Wyjaśnienie sytuacji

Pismo do sadu o wznowienie postępowania w sprawie karnej adresuje się do sądu rejonowego ( który wydał wyrok), czy do sadu okregowego za pośrednictwem sadu rejonowego, czy do sadu okregowego bezpośrednio? Pozdrawiam. Renata

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Słupska

Wadowice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Mar 2020 19:11

Witam, Rozpoznanie wniosku o wznowienie postępowania karnego następuje w sądzie wyższej instancji nad tym, który orzekał jako ostatni w sprawie. Zatem sądem właściwym do rozpoznania sprawy o wznowienie postępowania jest: 1. sąd okręgowy, gdy postępowanie zakończono orzeczeniem sądu rejonowego, 2. sąd apelacyjny, gdy postępowanie zakończono orzeczeniem sądu okręgowego, 3. Sąd Najwyższy, gdy postępowanie zakończono orzeczeniem sądu apelacyjnego lub Sądu Najwyższego. Powyższe wynika z art. 544 kpk. Wniosek taki objęty jest przymusem adwokackim -musi go sporządzić i podpisać adwokat lub radca pr.