2022.05.31 godz. 12:15 Szczecin, Zachodniopomorskie

Alimenty a adaptacja dziecka przez partnera

Wyjaśnienie sytuacji

Chciała bym się dowiedzieć co trzeba zrobić aby mój partner mógł wziąć na siebie ojcostwo mojego syna z poprzedniego związku. Mam zasadzone alimenty, dziecko ma moje nazwisko. Od jakiegoś czasu układa mi się z innym partnerem. Ojciec dziecka- biologiczny, wyrzekł się praw do opieki. Nie widział dzidcka od dnia narodzin. Czy jeśli mój partner weźmie na siebie ojcostwo czy tracę alimenty? Nie chciała bym aby ojcu dziecka się upieklo po tym. Co przeżyłam. Synek ma tersz we wrześniu 3 lata. Z nowym partnerem jestem od pół. Roku.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2022 16:44

Instytucja przysposobienia (adopcji) w swojej istocie oznacza (w uproszczeniu) wejście osoby trzeciej w rolę rodzica biologicznego. Osoba, która przysposabia dziecko staje się więc na gruncie prawa rodzicem tego dziecka, przejmując od rodzica biologicznego, prawa i obowiązki wynikającymi z tego faktu. Reasumując, w tym przypadku pomiędzy biologicznym rodzicem a dzieckiem ustają wszelkie prawa i obowiązki, w tym także alimentacyjne.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)