2022.05.30 godz. 13:01 Wrocławki, Kujawsko-pomorskie

Alimenty do kiedy rodzic jest zobowiązany płacić?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Syn ma 19 lat i zakończył naukę w liceum , czekamy w tej chwili na wyniki matury. Na dzień dzisiejszy oznajmił, że nie chce się dalej uczyć. Dlatego jego ojciec stwierdził , że ostatnie alimenty zapłaci w czerwcu i na tym koniec. Syn nie pracuje , w tej chwili mieszka u moich rodziców we Wrocławiu , ponieważ tam kończył liceum, a my mieszkamy w Nowej Rudzie. Alimenty przekazywałam dziadkom , aby mieli na jego utrzymanie. Syn nie ma zameldowania, do Nowej Rudy za bardzo nie chce wracać, bardziej pasuje mu Wrocław, a mnie ne stać na żeby wynająć mu tam mieszkanie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że dopóki się nie usamodzielni to będzie mieszkać u dziadków. Czy w takiej sytuacji ojciec może zaprzestać płacenia alimentów?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Maj 2022 15:26

Dzień dobry, w mojej ocenie, aby w sprawie mogło dojść do zaprzestania płacenia alimentów konieczna jest decyzja Sądu orzekająca w tym przedmiocie. Ojciec dziecka musiałby wystąpić na drogę sądową z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem swojego pełnoletniego dziecka. Natomiast, aby syn mógł zachować ciągłość otrzymywania alimentów konieczna jest z jego z strony chęć podjęcia dalszej nauki. Tutaj syn musi wykazać, iż dokonuje wszelkich starań w celu uzyskania samodzielnego utrzymania się. W przeciwnym wypadku ojciec dziecka będzie już dysponować pierwszą przesłanką do uchylenia się od obowiązku. Poza tym ojciec dziecka w celu uwolnienia się od płacenia alimentów może powoływać na nadmierny uszczerbek z tytułu ponoszenia kosztów jakimi są alimenty.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)